Başkomutan Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk

  • Altar Maket
  • Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk Figürü
  • Kod: ALT-09-03
  • 54mm beyaz metal model figür. 3 parça ve zemin
  • Montaj ve boyama gerektirir. Yapıştırıcı ve boya kutuya dahil değildir.

Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk figürü

Gelişmiş kültürler, yaşadıkları dönemin kendilerine bir lütuf olmadığını bildiklerinden, geçmişte yaşanan olayları inceler, hatırlar ve yaşadıkları günü barış ve huzur içinde yaşamalarına sebep olan, her türlü fedakarlığı yapan, hayatını bu işe adayan atalarının yaptıklarını öğrenmeye gayret eder, onların hatırasına saygı duyar, hatırlar ve hatırlatır. Bu sebeple yukarda bahsedilen tarzda gelişmiş kültürlerde, yakın ve eski tarihteki önemli karakterler hakkında kitaplar yazılır, resimler yapılır, filmler, tiyatro oyunları sahneye konur ve o figürlerin kaliteli maket figürleri yapılır. Piyasada, Britanya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Almanya, Rusya gibi ülkelerin eski kral, imparator, çar ve kayserlerinin yanı sıra modern liderlerinin yani George Washington, Winston Churchill, Napolyon ve daha pek çok ismin oldukça kaliteli figürleri üretimiştir. Yaşadığımız zamanın ne pahasına elde edildiğini bu figürler en iyi biçimde anlatır ve hatıraları canlı tutar.

Altar Maket olarak biz de bu yıl, 23 Nisan 2009’a yaklaşırken, Ulusal Egemenlik Haftasında, Cumhuriyetimizin kurucusu, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 54mm boyutunda dünya standartlarında beyaz metal figürünü sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Atatürk’ün kendi ülkesinde tüm yurda dağılmış heykellerinin %99’unun özensiz yapılmış, önemli derecede hatalar içeren ve kendisini yansıtmadığının bilincinde olarak, Atamıza layık, diğer dünya liderlerinin sahip olduğu kalitede maket figürünü yapmak şu ana kadar en zorlandığımız çalışma oldu.

Tüm bunlara rağmen, her ayrıntının tam olduğundan emin olmak için yerli ve yabancı pek çok kişiye danışılmış ve figür çok önce hazır olmasına rağmen aylarca incelenerek, bu yılın 23 Nisan’ında sizlerle paylaşılmıştır.

Öncelikle Atamızın hayatını kısaca hatırlayalım:

1881 yılında Selanik’te doğdu. 1902’de Harp Okulunu, 1905’de Harp Akademisini bitirdi. Trablusgarp ve Birinci Dünya Savaşı’na katıldı. 1915 yılında, Çanakkale Cephesinde büyük başarı kazandı. Yurdun işgali üzerine 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi yönetti. Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda Birinci ve İkinci İnönü Zaferleri’nin kazanılmasını sağladı. 5 Ağustos 1921’de Başkomutan oldu. Sakarya ve Başkomutanlık Meydan Muharebeleri’ni zaferle sonuçlandırdı. 19 Eylül 1921’de Mareşal oldu ve Gazi ünvanını aldı. 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet’in ilanını sağladı. 1934 senesinde Atatürk soyadını aldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı seçildi. Önemli ve köklü devrimler yaparak Türkiye Cumhuriyeti’ni bağımsız, lâik, modern ve güçlü bir devlet haline getirdi. Tarihin en büyük askeri ve siyasi dehalarından biri olan, Ulu Önder Atatürk, 10 Kasım 1938 tarihinde ebediyete intikal etti.

Pek çok resim ve kaynak incelemesi sonucunda, aşağıda görülen, Atamızın 1923 yılında Mersin’de halka hitap ederken çekilmiş resimdeki pozunda karar kılındı. Bazı değişikliklerle bu tür bir poz temel alındı. Mareşal üniforması, elinde şık bastonu ve deri eldivenleri ile dinamik bir şekilde halkla kaynaşan Atamız, yakında Cumhuriyetin ilanına hazırlanmaktaydı.


Millet Bahçesi, Mersin, 17 Mart 1923. Hayat Dergisi’nin 1 Ağustos 1958 tarihli sayısında bu resim iki sayfalık büyük boy poster olarak yayınlanmıştır. Ayrıca Hayat Tarih Dergisi’nin Ekim 1968 yılında yayınlanan dokuzuncu sayısında 7. sayfada bulunmaktadır.

Figürün geçtiği bazı aşamalar:

Kalıba giden masterın son hali:


Figürün, dünya çapında kabul görülen standartlarda ve en çok tercih edilen özelliklerde olması hedeflenmiştir. Figür 54 mm (1/32 ölçekte) kurşundan imal edilmiştir. Montaj ve boyama gerektirmektedir. Figür, üç parça ve zeminden oluşmaktadır.

Sınırlı sayıda mevcut olan bu figür Türkiye ve dünya çapında 23 Nisan 2009 itibarıyle, maketseverlerin ve kolleksiyonerlerin beğenisine sunulmuştur.

Bu figür, bir Türk firması tarafından, dünya standartlarında üretilen ilk Atatürk figürü olma şerefini taşımaktadır.

 

 

©Altar Modelling
Her hakkı Altar Maket’e aittir. Yazı ve resimler izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.