Barbaros Hayreddin Paşa

  • Altar Maket
  • Barbaros Hayreddin Paşa figürü
  • Kod: ALT-12-12
  • 25mm resin model figür. Tek parça
  • Boyama gerektirir. Boya kutuya dahil değildir.

Barbaros Hayreddin Paşa figürü

Barbaros Hayreddin Paşa

Barbaros Hayreddin Paşa’nın asıl ismi Hızır’dır. Fatih döneminde fethedilen Miidilli adasına göç ederek yerleşen Yakup Ağa’nın oğullarından biridir. Doğum tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte 1466-1483 arasında doğmuş olması muhtemeldir. İshak, Oruç adında iki ağabeyi İlyas adında bir kardeşi vardı. Ağabeyi Oruç ile yaptıkları deniz ticareti dönemin zorlu şartlarında korsanlığa dönüşmüş ve kısa zamanda Ceneviz, Venedik, Rodos Şövalyeleri ve diğer milletlerin gemilerine karşı kazandıkları başarılarla isim yapmışlardır. Ağabeyi Oruç ‘u savaşta kaybettikten sonra 1518’de Osmanlı’ya katılmak istediğini belirtti. Dönemin Sultanı Yavuz Sultan Selim Han bu teklifi kabul etti ve Osmanlı adına Akdeniz’de ve Kuzey Afrika’da pek çok zafer kazandı. Osmanlı devletinin büyük amirali , Kaptan-ı Derya Barbaros’un 1538 tarihli Preveze Zaferi en önemli başarılarından biridir. 1546 yılında vefat etti. Türbesi İstanbul, Beşiktaş’tadır.
Figür, diğer tüm Altar Maket figürlerinde olduğu gibi, dünya çapında kabul görülen standartlarda ve en çok tercih edilen özelliklerde üretilmiştir.

Figür 25mm'dir ve resinden imal edilmiştir. Tek parçadan oluşan bu figür boyama gerektirmektedir.

Sınırlı sayıda mevcut olan bu figür Türkiye ve dünya çapında, 1 Temmuz 2009 tarihinde piyasaya sürülmüştür.

Dünyaca ünlü savaş oyunu dergisi Wargames Illustrated dergisinin Ağustos 2009 tarihli sayısında çıkan, Altar Maket'in Demon ve diğer 25mm figürleri hakkındaki makale için tıklayınız.

 

©Altar Maket
Her hakkı Altar Maket’e aittir. Yazı ve resimler izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.