Demon

  • Altar Maket
  • Demon figürü
  • Kod: ALT-09-07
  • 25mm resin model figür. Tek parça
  • Boyama gerektirir. Boya kutuya dahil değildir.

Demon figürü

Uyaran Demon

İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi’nde, 14. yüzyılda Orta Asya’da Muhammed Siyah Kalem isimli üstad tarafından yapıldığı düşünülen resimler bulunmaktadır. Bu gizemli eserlerde insanlar ve demonlar günlük hayatları içerisinde resmedilmişlerdir. Bu demonlar, iri yapılı, güçlü ve korkunç görünüşlüdürler. Sivri dişleri, ucunda ejderha başı olan uzun kuyrukları olan bu yaratıklar insandan farklı olmalarına rağmen insan gibi davranırlar, birbirleriyle dalaşır, dans eder, çalgı çalar, içki içer, ağaç keser, at kurban eder ve insan gibi giyinirler. Uyaran demon, tek ayağı üzerinde bir bastona dayalı olarak duran, sağ el işaret parmağı havada konuşur şekilde resmedilmiştir. Tehdit edici bir şekilde konuşan bu demon resminin orjinali 15.6cm x 27.3 cm boyutlarındadır ve Topkapı Sarayı Hazine 2153 yaprak 48A’dadır.Sırrı çözülemeyen, gizemli bir dünyadan günümüze yansıyan ve o dünyadan uyarmaya devam eden bir şaheserdir.


Figürün geçtiği aşamalar şu şekilde olmuştur:Master figür- ilk aşamaDemon ve tüm 25mm figürlerimizi yaparken ölçek için referans aldığımız Old Glory firmasının 25mm serisi ve bu seriden 25mm Osmanlı figürü.Son haliUyaran Demon
Topkapı Sarayı’nda bulunan orjinal çizim
2005 Türkler Sergisi için basılmış kartpostal
Kaynak: Altar Maket Koleksiyonu


Muhammed (veya Mehmed) Siyah Kalem gerçekten yaşamış mıdır yaşamamış mıdır tartışması halen devam etmektedir. Biz böyle bir kişinin yaşamamış olma olasılığını daha yüksek görüyoruz. Bu sebeple Siyah Kalem’e atfedilen veya Siyah Kalem’e ait olduğu düşünülen gibi ifadeler kullanıyoruz. Bizim için önemli olan kendi gözümüzle görme şansına eriştiğimiz bu eserlerin gerçek olmasıdır. Topkapı Sarayında bulunan bu resimler bambaşka bir dünyayı gözlerimizin önüne sermektedir.


Ağaç kesen demonlar
Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul
Kaynak: Mazhar Şevket İpşiroğlu, Bozkır Rüzgarı Siyah Kalem, Yapı Kredi Yayınları, İstanbul 2004Dans eden demonlar
Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul
Kaynak: Mazhar Şevket İpşiroğlu, Bozkır Rüzgarı Siyah Kalem, Yapı Kredi Yayınları, İstanbul 2004Eşeği yürütmeye uğraşan demonlar
Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul
Kaynak: Mazhar Şevket İpşiroğlu, Bozkır Rüzgarı Siyah Kalem, Yapı Kredi Yayınları, İstanbul 2004Demonlar
Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul
Kaynak: Mazhar Şevket İpşiroğlu, Bozkır Rüzgarı Siyah Kalem, Yapı Kredi Yayınları, İstanbul 2004Bir insanı kaçıran demon
Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul
Kaynak: Mazhar Şevket İpşiroğlu, Bozkır Rüzgarı Siyah Kalem, Yapı Kredi Yayınları, İstanbul 20042005 yılında, Londra Kraliyet Sanatlar Akademisi tarafından düzenlenen, son yılların belki de en önemli ve en
gösterişli sergisinin program kapağı
Kaynak: Altar Maket Koleksiyonu2005 yılında, Londra Kraliyet Sanatlar Akademisi tarafından düzenlenen "Türkler" sergisinin programı.
Kaynak: Altar Maket Koleksiyonu“Türkler” sergisinin yapıldığı Londra Kraliyet Sanatlar Akademisi’nin binası. Sergiyi düzenleyenler tarafından uyaran demon resmi hem sergi broşürlerinde hem de bina girişindeki dev tanıtım afişlerinde kullanıldı.
Bunun sebebi elbette demonun olağanüstü orjinal ve görsel olarak muazzam bir resim olmasıydı. Yüzlerce yıldır, yanıbaşlarında Topkapı Sarayı’nda bulunan bu resimleri Londra’da gören dünyadan habersiz bazı aydın ve gazetecilerimiz, ‘kıvrak zekaları’ ile bunun altında bir bit yeniği aramaya ve ‘biz böyle miyiz’ diye konuşmaya ve hatta buna gazetede köşelerinde yer verme komikliğini bile göstermişlerdi.
Kaynak: Altar Maket KoleksiyonuFigür, diğer tüm Altar Maket figürlerinde olduğu gibi, dünya çapında kabul görülen standartlarda ve en çok tercih edilen özelliklerde üretilmiştir.

Figür 25mm'dir ve resinden imal edilmiştir. Tek parçadan oluşan bu figür boyama gerektirmektedir.

Sınırlı sayıda mevcut olan bu figür Türkiye ve dünya çapında, 1 Temmuz 2009 tarihinde piyasaya sürülmüştür.

Dünyaca ünlü savaş oyunu dergisi Wargames Illustrated dergisinin Ağustos 2009 tarihli sayısında çıkan, Altar Maket'in Demon ve diğer 25mm figürleri hakkındaki makale için tıklayınız.

 

©Altar Maket
Her hakkı Altar Maket’e aittir. Yazı ve resimler izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.