Timur

  • Altar Maket
  • Timur Figürü
  • Kod: ALT-09-11
  • 25mm resin, model figür. 5 parçadan oluşur.
  • Boyama gerektirir. Boya ve yapıştırıcı kutuya dahil değildir.

Timur Figürü“Yıldızlara Hükmeden Hükümdar”Timur"Gökyüzünde nasıl tek Tanrı varsa, yeryüzünde de tek bir hükümdar olmalıdır"

TimurTürk tarihinin en büyük komutan ve devlet adamlarından biri olan Timur, 1336 senesinde Semerkand Şehr-i Sebz yakınlarındaki Hoca Ilgar köyünde doğmuştur. 1359 yılında Moğol Hanına bağlılık yemini eden Timur, Barlas boyunun başına geçer. 1370 yılında ise Çağatayların yöneticisi olarak tahta çıkar. Etrafındaki dağınık vaziyetteki Türk ve Moğol boylarını birleştirmede başarılı olur, askeri yeteneklerini bu güçle birleştirerek büyük bir hızla etrafındaki geniş bir bölgeyi nüfuzu altına alır. Rusya içlerinden, Moğolistan’a, Hindistan’dan Kafkasya, Irak Suriye ve Anadolu’ya kadar olan bir bölgedeki tüm güçlere karşı üstünlük sağlamayı başarır. 1402 yılında, Ankara’da Sultan Yıldırım Bayezid Han komutasındaki Osmanlı ordusunu bile yener. Timur kimseden miras kalmadan, gerçek bir destek almadan, güçlü bir ordu ve büyük bir devlet oluşturmuştur, Herkesin hayalinde olan, birini bile gerçekleştirirse cihan hükümdarı, fatih ünvanı alacağını düşündüğü yerlerin tamamını (Çin hariç) fethetmeyi başarmış gerçek bir cihangirdir. Çin üzerine sefer planlarken, 1405 senesinde, Otrar Kazakistan’da hayatını kaybetmiştir. Türbesi Semerkand Özbekistan’dadır.

Figürümüz, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bulunan Timur heykeli örnek alınarak tasarlanmıştır. Timur adına yapılan heykellerin en görkemlisi olan bu heykel pek çok kitap, resim, pul ve para üzerinde yer almış ve en bilinen Timur tasviridir.


Kaynak: flickr.comTimur’un bu heykeli başkent Taşkent’in en eski meydanlarından birinin merkezinde yer alır. Sahibkıran at üzerinde savaşçı kıyafetleri içinde ama kılıcı kınında, kalkanı eğerine bağlı olarak betimlenmiştir. Sağ kolu ileri havada ve eli açık ve parmakları ile ileriyi işaret etmektedir. Bu hareket ile uzlaşma ve uyuma vurgu yapılmaktadır. Kaidesinde dört dilde olmak üzere Timur’un sloaganı “Güç adalettendir” yazılıdır.


Kaynak: http://www.sairamtour.com/uzbekistan/tourist_attractions/skver.html#pictures ve fotoğraf flickr.com


Bu figür pek çok açıdan zor bir figürdü. Bu zorluk, tarihi bir karakteri gerçekçi yansıtmanın yanı sıra aynı zamanda orjinali metrelerce olan devasa bir heykelde yansıtılan dinamizmi ve detayları yakalamanın öneminden kaynaklanmaktaydı. Figürün geçtiği aşamalar şu şekilde olmuştur:


İlk aşamalarMaster figürün gelişimiFigürde Timur’un gövdesinin üstü ve atı iki ana parçayı oluşturmaktadır.Son haliÖzbekistan’da bulunan duvar panosundan Timur detayı


Kaynak:Fotoğraf flickr.comÖzbek posta pulu üzerinde Taşkent’teki Timur heykeli.

(Ne yazık ki, bu nadir bulunan pul, talihsiz bir kazaya uğramıştır)


Kaynak: Altar Maket koleksiyonuÖzbek parası üzerinde Taşkent’teki Timur heykeliÖzbek posta pulu üzerinde Timur portresi


Kaynak: Altar Maket koleksiyonuTimur, Altın Ordu Hanı Toktamış’a karşı muharebede


Kaynak: "Turks: A Journey of A Thousand Years" kataloğu, RAA, Londra, 2005, s 149St.Petersburg Balmumu Heykel Müzesi’nin gerçek boyuttaki Timur heykelinden yüz detayı


Kaynak: Armada Ankara sergisi, Kasım 2009. Fotoğraf Altar Maket

Emir Timur
Bir ayağı sakat olduğundan Osmanlı tarihçileri tarafından “Timurlenk” yani “Aksak Timur” denilmiştir. Buradanda yabancı dillere “Tamarlane”, “Tamerlan”, “Tamerlanos”, “Tamerlanes” vb gibi geçmiştir. Bu büyük Türk cihangirini bu şekilde fiziki arızası ile anmak doğru değildir. Zaten Osmanlı tarihçileri de bu ismi tezyif makamında, yani eğlenmek, değerini düşürüp aşağılamak amacıyla kullanmaktaydılar. Bu kişiden bahsederken, bu tarihi şahsiyete, atamıza saygı göstermeli ve kendisinden Timur, Emir Timur, Timur Gürgan veya Demir diye bahsetmek daha uygun olacaktır.


Bu orjinal resim, Bizanslı tarihçi Laonicus Chalcondyle’in eserinin 1662 yılında basılmış Fransızca nüshasından alınmıştır.


Kaynak : Blaise de Vigenere, Histoire Generale Des Tvrcs: Contenant l'Histoire De Chalcondyle. Tradvite Par Blaise De Vigenaire, Auec les illustrations du mesme Autheur. Et Continvee Ivsqves en l'an MDCXII par Thomas Artus; Et en cette Edition, par le Sieur de Mezeray, iusques en l'annee 1661, Paris 1662’nin Ortadoğu Teknik Üniversitesi (Ankara) kütüphanesinde bulunan orjinal nüshasından alınmıştır (ODTÜ Kütüphanesi, Ankara ML Rare Collection DR485 .V673 katalog numarası) biri.
Figür, diğer tüm Altar Maket figürlerinde olduğu gibi, dünya çapında kabul görülen standartlarda ve en çok tercih edilen özelliklerde üretilmiştir.

Figür 25mm’dir ve resinden imal edilmiştir. Beş parçadan oluşan bu figür boyama gerektirmektedir.

Sınırlı sayıda mevcut olan bu figür Türkiye ve dünya çapında, 10 Aralık 2009 tarihinde piyasaya sürülmüştür.

 

©Altar Maket
Her hakkı Altar Maket’e aittir. Yazı ve resimler izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.